RTU jaunais doktors kļuvis par Eiropas mēroga autoritāti KMR spektroskopijā

15. aprīlis, 2011

Pēc stažēšanās ASV Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunais ķīmijas doktors Kristaps Jaudzems ir kļuvis par Eiropas mēroga autoritāti kodolu magnētiskās rezonanses (KMR) spektroskopijā. Izmantojot šo metodi, Kristaps meklē jaunus ārstniecības līdzekļus pret malāriju un veic pētījumus, lai iegūtu analogus jau zināmajam sirds un asinsvadu preparātam «Mildronāts».

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=gq1E3RRmvRo}

«To, cik labi zinātnieki esam, nosaka pašu prasības pret sevi,» saka Kristaps Jaudzems, kurš 29. martā RTU ieguva doktora grādu ķīmijā. Promocijas darbu Kristaps izstrādāja gan Latvijā, gan Nobela prēmijas laureāta profesora Kurta Vītriha laboratorijā ASV.

Kodolu magnētiskās rezonanses (KMR) spektroskopija, ko Kristaps apguva ASV, ir galvenā fizikālā metode, kuru izmanto proteīnu struktūras un dinamikas pētījumiem to dabiskajā vidē – ūdens šķīdumā. Bez tam, KMR metode ir piemērota potenciālo zāļu vielu – proteīnu-ligandu mijiedarbību pētījumiem. To izmanto jauna tipa zāļu atklāšanā.

Stažējoties ASV, Kristaps ir paguvis daudz paveikt: apskatījis Amerikas gleznainākās vietas, mācījies sērfot un noskrējis prestižo Ņujorkas maratonu. Strādājot laboratorijā, Kristaps novērojis, ka Latvijā zinātnieki vairāk ieraujas sevī, turpretī Amerikā ik nedēļu rīko kopīgus seminārus un dalās pieredzē, lai laboratorijā visi ļoti labi zinātu viens par otru - ko katrs dara, un palīdzētu viens otram.

«Tur cilvēki būtībā ziedo visu savu laiku tikai darbam. Ir pilnīgi normāli, ka viņi sestdienās un svētdienās ir sastopami laboratorijā. Sešdesmit stundas nedēļā - tas ir standarta darba laiks,» stāsta Kristaps.

Pirmo zinātnisko darbu ķīmijā Kristaps izstrādāja, vēl būdams 12. klases skolēns, turklāt izvēlējās to darīt savā nākamajā studiju vietā – RTU. «Rīgas Tehniskajā universitātē, manuprāt, ir daudz spēcīgākas tradīcijas, kā arī organiskajā ķīmijā – zināmāki pasniedzēji,» atzīst Kristaps.

Kristapa pirmā darbaudzinātāja ir RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesore Ērika Bizdēna, saukta arī par RTU organiskās ķīmijas guru, stāsta, ka ar Kristapu iepazinās brīdī, kad viņš vēl bija Āgenskalna valsts ģimnāzijas skolnieks: «Vēlāk studiju laikā Organiskās sintēzes institūta spektroskopijas laboratorijai vajadzēja jaunu cilvēku, Kristapam tā lieta interesēja, iedomājos, aizsūtīju. Un kopš tā laika viņš atrada īsto vietu sev.»

Visus RTU – LNT sadarbības projekta sižetus skatīties šeit.

RTU Informācijas centrs

15. aprīlis, 2011 plkst. 15:25