RTU paraksta memorandu par biorafinēšanas ekosistēmas izveidi

18. jūnijs
.
.
.
RTU rektors Tālis Juhna paraksta sadarbības memorandu par biorafinēšanas ekosistēmas izveidi. Foto – LIAA

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Tālis Juhna kopā ar vēl vairāk nekā divdesmit uzņēmumu un organizāciju vadītājiem 18. jūnijā parakstīja sadarbības memorandu par biorafinēšanas ekosistēmas izveidi, kas sniegs būtisku ieguldījumu bioekonomikas attīstībā. Biorafinēšana ir strauji augoša nozare, kas nodrošina biomasas pārstrādi enerģijā vai plaša patēriņa produktos, kurus izmanto celtniecības materiālu ražošanā, pārtikas rūpniecībā un citās jomās, ziņo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Biorafinēšana ir process, kurā no biomasas var iegūt augstas pievienotās vērtības produktus. Ja līdz šim Latvija biomasu lielā apjomā eksportēja uz ārvalstīm, tad patlaban ir izveidojušies priekšnosacījumi, lai to pārstrādātu Latvijā. Eksporta tirgos patērētājiem ir augošs pieprasījums pēc «zaļajiem produktiem», un šī ir lieliska iespēja Latvijai izmantot savas priekšrocības. 

«Biorafinēšanas nozares memorands atver jaunu lapaspusi Latvijas ekonomikai. Tas ir plats solis pretim mūsu izvirzītajam mērķim – dubultot valsts ekonomikas apmēru tuvāko desmit gadu laikā. Sadarbojoties uzņēmējiem, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldei, mēs šim mērķim varam tuvināties daudz straujāk,» saka ekonomikas ministrs Viktors Valainis. 

Bioekonomikas nozare patlaban sniedz lielāko devumu Latvijas apstrādes rūpniecībā. Tās kopējais eksporta apmērs 2023. gadā bija 7,86 miljardi eiro, bet kopš 2014. gada eksporta ražošanas līmenis ir gandrīz dubultojies. Šī nozare nodrošina 125 000 darba vietu un ir ar milzīgu potenciālu Latvijas ekonomikas attīstībā.

Biorafinēšana ļauj līdz 90% biomasas izejvielu pārvērst materiālos, kurus plaši izmantojam būvmateriālu ražošanā, farmācijā, kosmetoloģijā, tekstilrūpniecībā, pārtikas pārstrādē un citās nozarēs, aizstājot fosilos resursus un ķīmiskās vielas. Biorafinēšana ļauj iegūt tādus produktus kā biodegviela, bioplastmasa, dažādas ēteriskās eļļas un uztura bagātinātājus, celulozi, dzīvnieku barību un mēslojumu, kā arī citus vērtīgus produktus. Tādā veidā iespējams samazināt ekoloģisko pēdu, kuru rada ražošanas process un padarīt gala produktus videi draudzīgākus.

Savukārt memorands veicina labu pārvaldību un iniciatīvas, lai atbalstītu un stimulētu jaunu vērtības ķēžu izstrādi no bioloģiskiem materiāliem, kas iegūti no vietējām izejvielām, kā arī aicina fokusēties uz gala produkta radīšanu Latvijā. Tas nodrošinās, ka ar biorafinēšanas projektiem saistītie ekonomiskie ieguvumi, darba vietu radīšana un ilgtspējas prakses pieredze izmantos Latvijai raksturīgās bioekonomikas priekšrocības un veicinās arī reģionālo attīstību.

Lai koordinētu sadarbību starp nozares uzņēmumiem, universitātēm, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldi, ir izveidota rīcības komiteja, kura nodrošinās informācijas apmaiņu un sadarbību starp iesaistītajām pusēm.

Memorandu ir parakstījusi Ekonomikas ministrija, LIAA, Zemkopības ministrija,  uzņēmumi «ASNS Ingredient», «Fibenol Latvia», «Aloja – Starkelsen», «Field and Forest», «Biolat» un «Bio-Venta», augstākās izglītības iestādes RTU, Latvijas Universitāte,Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Vidzemes Augstskola un zinātniskās institūcijas –  Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, nodibinājums «Baltic Studies Centre», Agroresursu un ekonomikas institūts, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» un nodibinājums «Vides risinājumu institūts».

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

18. jūnijs plkst. 16:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi