RTU pētnieki betonā iestrādā dienasgaismas spuldžu stiklu

10. marts, 2011

RTU Būvniecības fakultātes Būvmateriālu un būvizstrādājumu profesora grupa sasmalcinātu stiklu, kas pirms pārstrādes izmantots fluorescentās dienasgaismas lampās, lieto par betona pildvielu. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar SIA «Lampu demerkurizācijas centrs».

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=ARuBNtUo8xY}

Pirms pusotra gada RTU profesoru Aleksandru Korjakinu uzmeklējis pārstāvis no uzņēmuma SIA «Lampu demerkurizācijas centrs», kurš, daļēji pārstrādājot un utilizējot fluorescentās dienasgaismas lampas, gadā uzkrāj 300 līdz 500 tonnas stikla, aicinādams rast pielietojumu veco spuldžu krājumiem. Radās ideja attīrīto stiklu izmantot betona izstrādājumos.

Maltus stikla atkritumus izmantojot tradicionālo betona piedevu daļējai aizstāšanai, tiktu taupītas dabīgās izejvielas. Stikls tika samalts un pēc vairākiem eksperimentiem izrādījās, ka ar šo stikla pulveri var aizstāt smiltis, kas līdz šim tika izmantotas kā viena no betona sastāvdaļām.

Smiltis nav dārgs materiāls, bet nav atjaunojamais resurss, tāpēc, smilšu vietā izmantojot stiklu, ir iespēja ietaupīt resursus un atbrīvoties no atkritumiem.

Pētījumu par stikla izmantošanu betonā vēl nevar uzskatīt par pabeigtu. Patlaban jauniegūto betonu, kurā iestrādāts stikla pulveris, paātrināti novecina, veic pārbaudes par tā sasalšanas cikliem, izturību, mijiedarbību starp stikla daļiņām, cementu, stikla pildvielām. Līdz šim nav manīta materiāla pasliktināšanās. Turpinot pētījumus, nolemts stiklu sasmalcināt vēl smalkāk un izmantot šo pulveri kā aktīvo vielu, lai uzlabotu betona īpašības.

Lai iegūtu augstas stiprības betonu, plaši tiek izmantots mikrosilīcijs – atkritumi, kas rodas no metāla industrijas. Eksperimentu rezultātā, ir atklājies, ka smalki samalts stikls izmantojams arī mikrosilīcija aizstāšanai. Mikrosilīcijs ir dārgāks par stiklu. Tāpēc profesors A. Korjakins uzskata šo par ļoti izdevīgu un perspektīvu stikla izmantošanas virzienu.

Visus RTU un LNT kopprojekta sižetus iespējams skatīties šeit.

RTU Informācijas centrs

10. marts, 2011 plkst. 11:00