RTU profesore: Gaismaspilī izmantoti novecojuši enerģijas taupīšanas mehānismi

11. marts, 2011
.
.
.

Par Latvijas Nacionālās bibliotēkas jeb Gaismaspils ēkas būvniecību atbildīgās Kultūras ministrijas pārstāvis plašsaziņas līdzekļiem paudis, ka celtnē izmantotās enerģijas taupīšanas tehnoloģijas ir labākās, kādas vien šobrīd pastāv, atsaucoties uz LTV raidījumi «Vides fakti», vēsta portāls ir.lv.

Turpretī Rīgas Tehniskās universitātes profesore Andra Blumberga, izvērtējot bibliotēkas ēkas enerģijas taupīšanas risinājumus, uzskata, ka tos nevar uzskatīt par inovatīviem – tie ir jau 20, 30, 40 gadus veci. Profesore daudzās mehāniskās iekārtas sauc par «enerģiju rijošām», pasaulē sabiedriskām zonām izmantojot lētākas un videi draudzīgākas alternatīvas. «Piemēram, var lietot nevis klasisko gaisa kondicionēšanu ar milzīgiem aukstumagregātiem un sarežģītām sistēmām, bet gan pasīvo dzesēšanu, kurā tiek izmantota būvkonstrukciju masivitātes un dabiskās ventilācijas kombinācija,» norāda A. Blumberga. Viņasprāt, tādai ēkai kā Latvijas Nacionālās bibliotēka būtu jābūt paraugam inovatīvu risinājumu lomā, taču izmantotās elektroenerģijas taupīšanas tehnoloģijas raksturojamas kā «žanra klasika» – būvnormatīvi ievēroti, taču nekādu inovatīvu taupības risinājumu neesot.

Gaismas pils dienvidu nogāzē nolemts uzstādīt saules baterijas apmēram 1200 m2 platībā, kas būs Latvijā līdz šim lielākais saules paneļu kopums vienuviet. Šādi tiek cerēts saražot ap 5% no bibliotēkas enerģijas patēriņa. Savukārt Andra Blumberga gan norāda, ka citur pasaulē, piemēram, Londonā un Barselonā jaunuzceltām sabiedriskajām ēkām pašām jāsaražo 30% no patērējamās enerģijas, un tas ir novedis pie tā, ka šo ēku īpašnieki domā par veidiem, kā samazināt enerģijas patēriņu. «Baidos, ka bibliotēkas gadījumā šīs divas lietas ir atrautas viena no otras,» spriež A. Blumberga.

Pilnu rakstu var lasīt www.ir.lv.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

11. marts, 2011 plkst. 14:21

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi