RTU starptautiskā vasaras universitāte šķērso robežas

30. jūlijs, 2009

Līdz 15. augustam Valkā un Valgā notiek Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskā vasaras universitāte «Robežpāriešana: arhitektūra un urbānisms».

04.08.2009.  Skatīt galeriju

Pirmdien, 3. augustā, plkst. 10.30 Rīgā, «Swedbank»centrālajā ēkā, Balasta dambī 1a, 25. stāvā Rīgas Tehniskā universitāte(RTU) atklāja starptautisko vasaras universitāti «Robežpāriešana:arhitektūra un urbānisms», kurā pulcējas 50 studenti no 18 valstīm,lai meklētu praksē izmantojamas idejas Valkas/Valgas pilsētvidesattīstībai.

8. augustā plkst. 15 Valkas ģimnāzijas zālē notiks pirmās darba nedēļas iespaidu skate.

14. augustā plkst. 14 Valkā, Beverīnas ielā 3, visi interesenti aicināti uz studentu darbu izstādes atklāšanu un  noslēguma diskusiju. arh.v.sk.jpg

Valkas/Valgas jeb Baltijas Berlīnes kā dalītas pilsētas vēstureslīkloči un turpmākās izaugsmes perspektīvas ir intriga un izaicinājumsgan abu pilsētu (precīzāk – abu pilsētas daļu) pašvaldībām, ganiedzīvotājiem, gan ar vides attīstību un plānošanu saistītajiemspeciālistiem. Pilsētas dalīšanas redzamākā liecība – starpvalsturobežtelpa – lai gan šķērso pašu pilsētas centru, ilgāku laiku irbijusi nekuriene. Dažādām varām mainoties, ar vai bez žogiem unrobežpārejas kontrolposteņiem, tā pilsētnieku apziņā irnostabilizējusies kā robeža – līnija, kas sadala. Vai nākotnē līnija,kas sadala, pārtaps par vienojošu elementu – rādīs laiks.

Vasaras universitāte, apvienojot dažādu nozaru un kultūru pārstāvjupieredzi, meklēs iespējamos ceļus harmoniskas, mūsdienīgas unfunkcionālas pilsētvides attīstību stimulējošas vides veidošanosvienotajā Latvijas un Igaunijas robežtelpā.

Vasaras universitātes tēmas «Robežpāriešana: arhitektūra un urbānisms»kontekstā organizatori centīsies rosināt radošu un atklātu diskusijugan dažādu valstu un specialitāšu studentu, gan nozaru profesionāļu,gan Valkas/Valgas pašvaldības pārstāvju un iedzīvotāju starpā, un tādāveidā meklēs piemērotāko Valkas/Valgas pilsētvides attīstības modeli,lai stiprinātu pilsētu konkurētspēju.

Vasaras universitātes laikā studenti strādā sešās tematiskāsradošās darbnīcās un pētīja Valkas/Valgas pilsētvidi, definējarobežtelpas iespējas izaugsmei un izstrādāja tās attīstībaspriekšlikumus. Akcents tiek likts uz pagaidām neizmantotouzņēmējdarbības potenciālu, kas varētu kļūt par būtisku faktoruValkas/Valgas ekonomikas attīstībā, kā arī uz pilsoniskās iniciatīvasrosināšanu līdzdalībai dzīves telpas plānošanā, labiekārtošanā unpilsētas identitātes veidošanā.

Priekšlikumi Valkas/Valgas attīstībai tiek izstrādāti vizuālibaudāmā formā, visus interesentus tie priecēs izstādē, kas vasarasuniversitātes noslēgumā 14. augustā tiks atvērta Valkas pilsētas domestelpās, Beverīnas ielā 3, bet pēc pāris nedēļām būs aplūkojami arīArhitektu namā Rīgā, Torņa ielā 11.

Starptautiskā vasaras universitāte arhitektūras un saistīto nozarustudentiem RTU notiek jau septīto reizi, taču pirmoreiz vasarasuniversitātes dalībnieki dosies strādāt ārpus Rīgas: uz Latvijas unIgaunijas robežtelpu. Vasaras universitāte notiks divas nedēļas – līdz15. augustam.

Vasaras universitātē piedalās studenti no Latvijas, Igaunijas,Moldāvijas, Ukrainas, Rumānijas, Turcijas, Gruzijas, Serbijas,Beļģijas, Francijas, Austrijas, Šveices, Vācijas, Itālijas, Spānijas,Grieķijas, Lielbritānijas un Nīderlandes.

Radošās darbnīcas vada starptautiska mācībspēku komanda: Marks Geldofs (Mark Geldof) un Mantens Devrends (Manten Devriendt) no Beļģijas, Līna Jolere (Liina Joller) no Igaunijas, Rians Mentons (Ryan Manton)no Lielbritānijas, kā arī Latvijas pārstāvji: Toms Kokins, Zane Deruma,Ilze Paklone, Ilze Miķelsone, Evelīna Ozola, Juris Platacis, HelēnaGūtmane, Liene Jēkabsone.

Vasaras universitāti organizē RTU Starptautisko un sabiedriskoattiecību departaments, RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātesadarbībā ar Valkas/Valgas pašvaldībām. Vasaras skolu atbalsta: LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests, Geberta Rifa fonds (Šveice) un «Swedbank».

RTU SSAD

30. jūlijs, 2009 plkst. 11:05