Studentu protestā vienprātība ar amatpersonām nav panākta

1. decembris, 2009

Otrdien, 1. decembrī, notikušajā Latvijas studentu protesta akcijā 5000 protestējošie studenti un izglītības un zinātnes darbinieki vienprātību ar amatpersonām nav raduši, taču piketa rīkotāji ir apmierināti ar protesta dalībnieku aktivitāti un skaidri pausto pozīciju.

01.12.2009.  Skatīt galeriju

protesta_gajiens.jpg Protesta akcijā piedalījās aptuveni 5000 protestētāju, kaspieprasīja budžeta finansējuma nesamazināšanu augstākajai izglītībai unzinātnes bāzes finansējuma saglabāšana 2009.gada līmenī, kā arīnepieciešamā līdzfinansējuma nodrošināšanu Eiropas Savienībasstruktūrfondu projektiem. Prasības netika ievērotas, tāpēc protestētājipieprasīja izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes (ZZS)demisiju un Saiemas atlaišanu.

Uz Saeimas ieejas kāpnēm tika novietots stilizēts bēru vainags noegļu zariem un papīra rozēm, kas simbolizē augstākās izglītības unzinātnes nāvi.

Studenti pie parlamenta ēkas ieradās, turot rokās dažādus plakātus,kuros galvenokārt uzmanība vērsta uz sociālām problēmām, tostarpstudiju apmaksāšanas un studentu izdzīvošanas iespējām: «Īrijā visiemnebūs vietas», «Zaļo gaismu augstākajai izglītībai», «Īrija, Anglija,Norvēģija – ir mūsu nākotne», «Kam gaiši prāti der? Lai mūžam dzīvībuvelk cērpams aitu bars!», «Pingvīnu atbalsta biedrība», «Koķe, atdodpusi algas, tad sanāks mācību gadam», «Mēs vairs neticam!» un citiem,kā arī simboliski nesa koka karātavas.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti gājienā pulcējās katrspie savas fakultātes plakātiem. Gājienā piedalījās arī RTU rektorsIvars Knēts un daudz RTU mācībspēku.

T. Koķe Latvijas Studentu apvienības (LSA) līderei Annai Cīruleinorādījusi – ja studenti vēlas panākt viņas demisiju, tad lai par topaziņo ar oficiāliem dokumentiem. Jau tuvāko dienu laikā LSA plānogatavot oficiālu pieprasījumu Koķes demisijai.

Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS), komentējotšodien studentu protestu akcijā izskanējušo prasību pēc viņasdemisijas, norādīja, ka šis jautājums uz ielas nav jārisina. SavukārtSaeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) solīja turpināt sarunas,meklējot iespējas finansējuma palielinājumam augstākajā izglītībā unzinātnē.

Tam, ka parlamenta spīkera teiktais vieš cerību iespējamamfinansējuma palielinājumam, piekrita Latvijas Izglītības un zinātnesdarbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Jānis Krastiņš, kurš atzinīginovērtēja studentu protesta akciju, nodēvējot to par «jaunodemokrātiju, kur cilvēki domā par savu nākotni».

Protesta video aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

1. decembris, 2009 plkst. 16:11