Uz RTU bāzes veidos Latvijā pirmo laboratoriju individuālo aizsardzības līdzekļu akreditētai testēšanai

16. decembris, 2020
.
.
.
Foto: pixabay.com

Latvijā tiks veidota laboratorija, kas nodrošinās individuālo aizsardzības līdzekļu kvalitātes izpēti un operatīvu atbilstības pārbaudi. Tā ļaus Latvijas ražotājiem operatīvi pārbaudīt savu produktu atbilstību standartiem un izsniegs dokumentāciju, lai Latvijā ražotos individuālos aizsardzības līdzekļus varētu piedāvāt visās ES valstīs.

15. decembrī valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Ekonomikas ministriju izstrādāto priekšlikumu par laboratorijas izveidi individuālo aizsardzības līdzekļu akreditētai testēšanai. Jaunā laboratorija tiks veidota uz Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) bāzes. Tās izveidē iesaistīsies arī Rīgas Stradiņa universitāte, īpaši tās sastāvā esošais Darba drošības un vides veselības institūts, Latvijas Biomedicīnas pētniecības un studiju centrs, kā arī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR».

Covid-19 izplatībai joprojām turpinoties, pieprasījums pēc medicīniskajām maskām un individuāliem aizsardzības līdzekļiem visā pasaulē joprojām ir milzīgs, šādas laboratorijas izveide ir ārkārtīgi svarīga. Šobrīd Latvija, līdzīgi kā citas ES valstis, aizsarglīdzekļu pārbaudes rezultātus no akreditētām testēšanas laboratorijām spiesta gaidīt mēnešiem ilgi.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska uzsver, ka šādas laboratorijas izveide sniegs pienesumu arī augstākās izglītības un zinātnes sistēmā. Piemēram, dos iespēju RTU un viņu sadarbības partneriem attīstīt jaunas studiju programmas, sagatavot augstākās kvalifikācijas speciālistus, dodot impulsu tekstila nozares attīstībai Latvijā – īpaši inovatīvai un radošai pieejai individuālo aizsardzības līdzekļu izstrādāšanā. 

Jau tagad valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai RTU radīti vairāki inovatīvi aizsargtērpi. To atbilstības pārbaude, ražošanas procesu optimizācija nav iespējama bez šādas laboratorijas izveides. Laboratorijā notiks arī speciālo aizsargtērpu akreditēta testēšana militārā personāla vajadzībām, informē ministrija. 

RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna norāda, ka nepieciešamība veidot laboratoriju radās valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai projektā «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās», kas vērsts uz to, lai ierobežotu koronavīrusa un citu slimību izplatību veselības aprūpes un augsta riska zonās, izstrādājot drošas, inovatīvas tehnoloģijas un produktus kolektīvai un individuālai iedzīvotāju un profesionāļu aizsardzībai. 

Plānots, ka jauno laboratoriju vadīs RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa. Viņas vadībā jau kopš pavasara notiek individuālo un kolektīvo aizsardzības līdzekļu pētīšana un izstrāde Covid-19 ierobežošanai. Arī daudzi citi RTU zinātnieki šobrīd aktīvi iesaistījušies pētījumos Covid-19 ierobežošanai, seku mazināšanai un līdzīgu krīžu prevencijai, izstrādājot tehnoloģiskus risinājumus, piemēram, jaunu virsmu pārklāšanas materiālu, kas palīdzētu iznīcināt vīrusus, mobilu robotu virsmu dezinfekcijai, automatizētu aprīkojumu gaisa dezinfekcijai, drošus servisus organizāciju un uzņēmumu attālinātas darbības nodrošināšanai utt. Zinātnieki attīsta arī jaunu monitoringa metodi Covid-19 noteikšanai vidē, ar superdatoru palīdzību piedalās Covid-19 genoma izpētē un jaunu medikamentu meklēšanā vīrusa izskaušanai.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. decembris, 2020 plkst. 12:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi