Vai doktorantūrā nepieciešami iestājpārbaudījumi?

3. marts, 2011
.
.
.

Lai uzlabotu RTU doktorantūras efektivitāti, arī doktorantūrā nepieciešami iestājpārbaudījumi, jāmaina finansēšanas sistēma, lielāka uzmanība jāpievērš doktorantu motivēšanai un zinātniskajai ētikai – šie un citi priekšlikumi izskanēja 1. martā notikušajā seminārā «Promocijas darba vadītāju brokastis».

«Promocijas darba vadītāju brokastu» laikā RTU, Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes promocijas darba vadītāji noklausījās RTU rektora akadēmiķa Leonīda Ribicka priekšlasījumu par Zalcburgas principiem un to izmantošanas iespējām doktorantūras īstenošanas procesā un pēc prezentācijas diskutēja par šo principu un labās prakses ieviešanu Latvijas augstskolās.

Lai nodrošinātu doktorantūras efektivitāti un kvalitāti, Transporta un mašīnzinību fakultātes asociētais profesors Aleksejs Kataševs un Būvniecības fakultātes profesors Jānis Štrauhmanis ierosināja apspriest priekšlikumu par iestājpārbaudījumu nepieciešamību doktorantūrā.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Doktorantūras nodaļas dekāns profesors Aigars Pētersons pastāstīja, ka RSU iestājpārbaudījumu sistēmajau veiksmīgi darbojas. RSU doktorantiem, stājoties doktorantūrā, ir jāiztur trīs iestājpārbaudījumu kārtas: jāiesniedz promocijas darba anotācija, jāiesniedz zinātnisko iestrāžu saraksts, kā arī jāsniedz komisijai mutiska prezentācija un jāatbild uz komisijas jautājumiem.

Šāda iestājpārbaudījumu sistēma sevi attaisno – ir pārliecināts RSU profesors: «Summējoties novērtējuma ballēm, ko doktorants iegūst katrā atlases kārtā, viegli noteikt, kurš doktorants iegūs valsts budžeta finansētu studiju vietu. Turklāt šādā veidā mēs iegūstam motivētus doktorantus un nodrošinām augstu doktorantūras kvalitāti, jo doktorantiem jau 1. kursā ir skaidrs doktorantūras mērķis un ir zinātniskās iestrādes.»

Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes profesors Jānis Krastiņš rosināja turpmāk pievērst lielāku uzmanību promocijas darbu nosaukumiem.Viņaprāt, tie bieži vien tiek formulēti neprecīzi, taču tieši «ar nosaukumu sākas promocijas darbs un tā precizitāte».

Promocijas darba vadītāji atzina, ka doktorantu prasmju pilnveidošanai doktorantiem būtu aktīvi jāizmanto iespēja doties uz ārvalstu universitātēm veikt pētniecisko darbu.

Semināra laikā izskanējušās atziņas tiks apkopotas un pievienotas topošajai RTU promocijas darba vadītāja rokasgrāmatai, kas paredzēts kā palīgmateriāls jaunajiem promocijas darba vadītājiem, informē RTU Doktorantūras skolas projekta vadītāja Zane Skreija.

Zalcburgas principus ir izstrādājusi Eiropas Universitāšu asociācija,kura pārstāv universitātes un rektoru padomes no 46 Eiropas valstīm. Zalcburgas principi iepazīstina ar Eiropas doktorantūras reformu būtiskākajiem atskaites punktiem.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

3. marts, 2011 plkst. 14:00

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi