V. Dombrovskis: RTU jāveicina inženierzinātņu studiju attīstība

24. februāris, 2011

Piektdien, 25. februārī, Melngalvju namā notiks jaunā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektora Leonīda Ribicka Inaugurācijas ceremonija, kurā aicināts piedalīties Ministru prezidents, ministri, politiķi,  Latvijas vadošie uzņēmēji, izglītības darbinieki, ārvalstu vēstnieki un ārvalstu augstskolu rektori.

Kopš augstskolas dibināšanas 1862. gadā L. Ribickis būs jau divpadsmitais tās rektors, un viens no viņa svarīgākajiem uzdevumiem būspaaugstināt inženierzinātņu prestižu Latvijas sabiedrībā, vienlaikus nodrošinot, lai RTU kļūtu par modernu un starptautiski atzītu augstākās izglītības iestādi, Eiropas studiju, zinātniskās pētniecības un inovāciju centru.

«Strauji attīstoties tehnoloģijām pasaulē, attiecīgi pieaug inženierzinātņu loma un ietekme. Kā turpmāk Latvijai veiksies ar tehnisko zinātņu popularitāti, lielā mērā būs atkarīgs tieši no jaunā rektora spējas pārliecināt un uzrunāt topošos studentus, kā arī nodrošināt tirgus prasībām atbilstošas studiju programmas,» ir pārliecināts premjers Valdis Dombrovskis.

Viņš arī uzskata, ka RTU kā vadošajai tehnisko zinātņu universitātei Latvijā būs aizvien lielāka loma gan inženierzinātņu attīstībā, gan jauno zinātnieku sagatavošanā, jo tieši tehniskās zinātnes ir visvairāk vērstas uz praktisko pielietojumu un inovāciju rašanos, kas vitāli nepieciešams Latvijas tautsaimniecībai.

Daļa ieņēmumu jau šobrīd RTU tiek gūta ne tikai no valsts budžeta, bet arī no pielietojamās pētniecības projektiem, kurus pasūta uzņēmumi. Pielietojamo pētniecību vēl vairāk sekmēs  RTU dalība jaunizveidotajos kompetences centros.

RTU zinātnieki un inženieri sadarbojoties radījuši tādus produktus, kas Latvijas vārdam likuši izskanēt skaļāk ne tikai tepat, mūsu valstī, bet arī ārpus tās robežām. RTU izgudroti dzintara diegi, kas nonākuši Versace modes skolas redzeslokā; asinsvadu implanti, kam piešķirti Amerikas Savienoto Valstu patenti; kompozītmateriālu testi aviācijas milža Airbus nākotnes lidaparātiem; dzeramā ūdens pētījumi, kam pievērsta pasaules vadošo ūdens pētnieku uzmanība; atzīti organiskās ķīmijas pētījumi, kas tiek izmantoti Latvijas farmācijas nozares attīstībai.

Rīgas Tehniskajai universitātei ir arī īpaša vēsturiska loma visas Latvijas attīstības kontekstā. Rīgas Tehniskā universitātes priekšgājējs– Rīgas Politehniskais institūts – savulaik ir bijusi tā bāze, uz kuraspamata veidojās lielie rūpniecības flagmaņi – Rīgas Vagonbūves rūpnīca,VEF, Radiotehnika un citi uzņēmumi.

RTU ir pirmā augstākās izglītības iestāde Latvijas teritorijā. 2012. gadā RTU un visa Latvijas augstākā izglītība svinēs 150. gadadienu.

RTU Informācijas centrs

24. februāris, 2011 plkst. 10:12