Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas ieguvēja par RTU: «Šī ir ļoti laba vieta, kur mācīties»

29. janvāris, 2013

«Kad nācu uz Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), jau pilnīgi jutu, ka te varētu būt mana vieta,» šādi savas emocijas, kas savulaik gūtas RTU Atvērto durvju dienu laikā, laikraksta «Diena» publikācijā raksturo RTU inženierzinātņu doktora grāda ieguvēja materiālzinātnes nozarē un Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas un stipendijas saņēmēja Gita Šakale.

Turpinot savu izvēli, Gita saka, kastudēt materiālzinātni izvēlējusies tāpēc, ka negribējies «tīru» ķīmiju. Te priekšā gaidīja ķīmijas un fizikas krustojums ar plašu virzienu izvēli un praktisko pielietojumu. «Ja cilvēkam ir tāds inženiera gars, šī ir ļoti laba vieta, kur mācīties,» Gita secina.

Gitaspromocijas darbs, tāpat kā zinātniskās intereses, kopumā saistās ar elektronisko degunu. Viņas pētījumi jau kopš bakalaura darba bijuši ap sensoru, kas veidots no polimēru kompozītmateriāla, kas sastāv no gumijas un elektrovadošas pildvielas. Absorbējot noteiktas gāzes molekulas jeb smaržu, palielinās kompozītmateriāla elektriskā pretestība. To izmērot, var konstatēt, cik lielā koncentrācijā gaisā ir attiecīgais aromāts.

Viņa stāsta, ka šādu sensoru varētu izmantot darba vidē – laboratorijās, rūpnīcās u. c. –, kur jāseko līdzi, lai gaistošo organisko savienojumu koncentrācija gaisā nepārsniedz reglamentēto normu. Gitas līdzšinējais veikums ir doktora darbs kā bāze atspērienam un neliela iekārta ķīmiskā sensora darbības demonstrēšanai, ko viņai palīdzēja izgatavot RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) students Einārs Deksnis.

Gita uzsver,ka gan sensoru izstrādē, gan prototipu tapšanā daudz ieguldījuši arī kolēģi pētnieki RTU Tehniskās fizikas institūtā un RTU Polimērmateriālu institūtā, bet azartu iedziļināties utopiskā mākslīgā deguna «uzvedībā» viņai pielipinājis RTU Tehniskās fizikas institūta direktors profesors Māris Knite, pie kura Gita savulaik aizgāja pēc padoma, par ko rakstīt bakalaura darbu.

RTU Informācijas centrs

29. janvāris, 2013 plkst. 16:44